Krokodýlí zoo Protivín - největší kolekce krokodýlů ve střední Evropě.
Krokodýlí zoo Protivín vznikla na základě soukromého chovu provozovatele této zoo Miroslava Procházky. Krokodýly se zabýval již v mládí ve Stanici mladých přírodovědců v Písku, kde získal základní znalosti v chovu krokodýlů. Sám je chová privátně od roku 1996, nicméně celistvou kolekci krokodýlích druhů začal budovat v roce 2000. Od roku 2005 krokodýly úspěšně rozmnožuje.
Původní chov probíhal v zázemí jeho zemědělské farmy ve Chvalšinách, od roku 2005 je budována expoziční část zoo v Protivíně. Farma ve Chvalšinách zůstala zachována a slouží jako chovatelská a zásobovací farma pro zoo.
O licenci zoo požádal Miroslav Procházka Ministerstvo životního prostředí ČR dle zák. 162/2003 Sb. v lednu 2008, v květnu byla tato licence udělena.
Samotná expoziční část zoo je budována v Protivíně v historické hospodářské budově, jejíž vznik je datován do konce 18. století. V 19. století sloužila jako stáj pro koně, kočárovna a služební byt pro kočí, náležela k zázemí protivínského zámku, jenž byl v majetku rodu Schwarzenbergů.
V první polovině 20. století byl objekt v rámci pozemkové reformy předán soukromému majiteli, který zde provozoval truhlárnu, další části objektu sloužily jako sklady. Od přímých potomků tohoto majitele byl objekt odkoupen zakladatelem zoo v roce 2005.
Projekt
Budování zoo probíhá v přísně ekologickém stylu. Není jediným účelem chovat, rozmnožovat a vystavovat krokodýly, ale zároveň i využívat a tím i propagovat ekologické technologie.
Proto jako první byla v zoo postavena energetická jednotka ze tří tepelných čerpadel, mající dohromady tepelný výkon téměř 100 kW. Tato hodnota odpovídá tepelnému odporu budovy, takže při plánované výstavbě terárií i v patře budovy dostatečně zásobuje teplem téměř 2000 m2 podlahové plochy ubikací pro krokodýly. Tepelná čerpadla odebírají teplo z osmi 120 m hlubokých vrtů, které byly vyvrtány na pozemku zoo.
Celá výstavba zoo je rozdělena do tří etap.
První etapa probíhala od roku 2005 do počátku roku 2008 a znamenala vybudování výše uvedené energetické jednotky tj. systém vrtů a tepelných čerpadel, administrativního zázemí a prvních jedenácti terárií pro středně velké krokodýly.
Samotný projekt počítá s vybudováním třiceti terárií o ploše od 6m2 /pro mláďata a jednotlivé kusy malých druhů/ do 110m2 /pro chovné jedince gaviálů sundských – Tomistoma schlegelii/.
Druhá etapa, ve které se budují velká terária od 80 do 100m2 probíhá od června 2008.
Třetí etapa, kdy budou vybudována terária v patře budovy má být dle plánu ukončena v roce 2012.
Chovatelský a výstavní záměr
Výstavním záměrem je v cílové podobě vystavovat všech 23 recentních krokodýlích druhů. Tento záměr je doplněn vybudováním zoologického muzea, kde budou vystaveny osteologické a v menší míře i dermoplastické preparáty nejen krokodýlů.
Po stránce chovatelské je kladen důraz na sestavení chovných skupin ohrožených a kriticky ohrožených druhů krokodýlů a to nejen v samotné expozici, ale i na farmě, tak aby tato zvířata měla optimální podmínky k rozmnožování.
V současné době jsou tyto skupiny vytvořeny u pěti / Alligator sinensis, Crocodylus siamensis, Crocodylus rhombifer, Crocodylus mindorensis, Tomistoma schlegelii/ ze sedmi ohrožených a kriticky ohrožených druhů, přičemž dva /C. rhombifer a C. siamensis/ se již rozmnožují.
Ochrana přírody ČR
Krokodýlí zoo Protivín se také angažuje na poli ochrany přírody v České republice. Vychází z předpokladu, že ochranářská instituce jako je zoo, by se měla podílet na ochraně živočišných a rostlinných druhů nejen v exotických zemích, ale i ve své vlasti. Provozovatel se od roku 2008 každoročně účastní ochrany evropsky chráněné byliny hořečku českého na lokalitě Svatý kříž ve Chvalšinách formou zajištění managnetu sklízení prostřednictvím své zemědělské ekologické farmy.