user_mobilelogo

Šumava - největší národní park Šumava

Šumava tvoří společně se sousedním Bavorským lesem nejrozsáhlejší lesnaté území v srdci Evropy, nazývané jako "zelená střecha Evropy", Nejcennější části přírodního dědictví jsou chráněny v Národním parku Šumavy. I když nejznámější prales u nás -. Boubínský prales se nachází již v přiléhající Chráněné krajinné oblasti Šumava.


K nej typičtějším přírodním společenstvům Šumavy patří bezesporu rašeliništěm kde doposud přežívají četné druhy rostlin i živočichů z poslední doby ledové, Nejpohodlněji se dostaneme přímo do středu této šumavské tajgy na Jezerní, Tříjezerní nebo Chalupské slati. Poslední z nich ukrývá navrch ještě největší rašelinné jezírko v ČR.


Mnohem větší jsou ovšem šumavská ledovcová jezera, ke kterým se nejsnáze dostaneme na kole, Jezera Prášilské, Plešné a Laka patří k nej navštěvovanějším cílům v národním parku.Mezi další nejpřitažlivější atrakce na Šumavě patří:Prameny Vltavy, řeka Vydra, rozhledna Poledník a v neposlední řadě Plechý, nejvyšší vrchol české strany Šumavy - 1378 m n.m.

 

plesnejezPlešné jezero

 

pramenyvltavyPrameny Vltavy

 

boubinBoubínský prales

 

Schwarzenberský plavební kanál  j e významná technická památka. Nachází se na Šumavě v České republice. Spoujuje přítok Studené Vltavy s rakouskou řekou Große Mühl. Schwarzenberský plavební kanál byl vybudován v letech 1789 až 1822 pro plavení dřeva z nepřístupných částí Šumavy.

Takto byla zásobována Vídeň topným dřevem. Kanál byl postaven podle plánů Josefa Rosenaura. Je dlouhý přes 50 km. Široký je 3,5 až 4 m. Hloubka kanálu je kolem 1 m. Schwarzenberský plavební kanál začíná na vrcholu Třístoličníku v nadmořské výšce 916 m. U Jelení osady je kanál veden 400 m dlouhým tunelem. Plavení topného dříví na Vídeň byla ukončena na konci 90 let 19. století. Dřevo se však dál plavilo do Želnavy ( později Nová Pec) . Defitivně plavení dříva kanálem skončilo kolem roku 1960. V současnosti jsou některé části kanálu rekonstruovány. Jedná se o 11 km dlouhý úsek mezi Jeleními vrchy a odbočením Želnavského smyku, dále 1,8 dlouhý úsek mezi bavorskou hranicí a Stockým potokem a 2,5 km mezi hraničním potokem Ježová a hlavním evropským rozvodím v bývalé osadě Růžový Vrch. Podél téměř celého kanálu vede souběžně silnička vhodná pro cyklisty. Pro pěší vede o bavorské hranice přes Jelení vrchy modře značená turistická trasa.

 

rozhlednapoledníkRozhledna Poledník

 

boubinrozhlednaRozhledna Boubín

 

kanalSchwarzenberský plavební kanál

 Těšíme se na Vás v Penzionu Harmonie Rohanov

Jak se k nám dostanete

Penzion Harmonie
Rohanov 10
383 01 Prachatice

Martina a Roman Kubešovi
Tel. + 420 388 311 648
Mob. + 420 773 585 870
Mob. + 420 603 893 816
E-mail: Martinalotos@seznam.cz wifi free
GPS: 48°58'30.303"N, 14°02´12.537"E

Zobrazit polohu na Mapy.cz

Ubytování na Šumavě

 

Fotogalerie

fotogaleriefotogaleriefotogaleriefotogaleriefotogaleriefotogaleriefotogaleriefotogalerie